پروژه های وطنی

یکی از همکارامون تو دانشگاه شریف درس خونده (و میخونه) امروز با هم صحبت میکردیم ، شخصی به نام آیدین نصیری‌شرق معرفی کرد که از دانشجوهای دانشگاه شریف بوده (یا هست) که TA  (Teacher Assistant) بوده.

ایشون چند تا پروژه ی شخصی هم نوشته که Phormer یکی از اونهاست. Phormer یک گالری عکس با PHP که بدون استفاده از دیتابیس نوشته شده و همه ی اطلاعات تو فایلهای XML ذخیره میکنه(FlatPress که یادتون هست).اینارو گفتم که بگم بعد از مدتها یک کد PHP خوب دیدم که تقریبا همه ی قسمتهاش توسط یک ایرانی نوشته شده (خسته شدم اینقدر فریم ورک های پیچیده و  سیستم های مدیریت محتوا دیدم).

چون آخرین ورژن این گالری سال ۲۰۰۷ منتشر شده و تو اون تاریخ  OOP تو PHP شاید کاربرد کمی داشته، ولی تقریبا ریزترین موارد تو این پروژه رعایت شده. جدای از اینکه نوشتن یه پروژه ی مجزا به این شکل تو دوره ای که همه سعی می کنند پروژه های کوچیک به CMS های بزرگ لینک کنند درست هست یا نه ولی شدیدا به همه ی دوستانی که تجربه ی کمی تو کد نویسی دارند توصیه میکنم به کدهای این پروژه دقت کنند.

کد قبلی که دیده بودم و خیلی ساده و تمیز نوشته شده بود و نمونه ای پایه ای! برای آموزش OOP بود پروژه ی CMS Detector که حامد افشار زحمت کشیدند و کدهای جاوا اسکریپت اکستنشن Chrome Sniffer گوگل کروم به PHP تبدیل کردند.

اگه شما هم پروژه ای میشناسید که قسمت زیادیش توسط یک ایرانی نوشته شده و Open Source هم هست، خوشحال میشم اسمشو بدونم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *